Κωδικός:
Ώρες την εβδομάδα:
Θεωρία: 3

Υπεύθυνος Μαθήματος
Email: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Τηλέφωνο Γραφείου: +30 2810 394061
Τηλέφωνο Εργαστηρίου: +30 2810 394064

Τηλέφωνο Γραφείου: +30 2810 394065
Τηλέφωνο Εργαστηρίου: +30 2810 39 4066, -4070, -4421

Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό: Σιακαβάρα Αικατερίνη
Τηλέφωνο Γραφείου: +30 2810 394463
Τηλέφωνο Εργαστηρίου: +30 2810 394418

Τηλέφωνο Γραφείου: +30 2810 394090

Περιγραφή / Διδάσκοντες

Φυσικά και χημικά χαρακτηριστικά των θαλάσσιων υδάτων. Βασικές αρχές Ωκεαναγραφίας. Πλαγκτονικές βιοκοινωνίες και πρωτογενής παραγωγή. Νηκτόν. Βενθικοί οργανισμοί. Θαλάσσια οικοσυστήματα. Ανθρωπογενείς επιδράσεις στους ωκεανούς. Το εργαστηριακό μέρος του μαθήματος περιλαμβάνει εξοικείωση των φοιτητών με: (α) την επεξεργασία υδρολογικών δεδομένων και την ερμηνεία των αποτελεσμάτων που προκύπτουν, (β) τους τρόπους συλλογής και αναγνώρισης πλαγκτονικών οργανισμών, (γ) τους τρόπους συλλογής και αναγνώρισης ίχθυοπλαγκτού, (δ) τις μορφολογικές προσαρμογές των ιχθύων στο περιβάλλον τους, (ε) τους τρόπους συλλογής και αναγνώρισης βενθικών οργανισμών. Επίσης περιλαμβάνει συμπληρωματική ενημέρωση των φοιτητών σε θέματα σχετικά με την αλιεία, τη ρύπανση των θαλασσών και ωκεανών, τη βιολογία των κητωδών και την περιβαλλοντική ηθική.