Αναπληρωτής Καθηγητής

1997, Πανεπιστήμιο Κρήτης
Γνωστικό αντικείμενο: Κυτταρική Βιολογία

O Γεώργιος Ζάχος έλαβε Πτυχίο Βιολογικών Επιστημών από το τμήμα Βιολογίας του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (1994) και Διδακτορικό Δίπλωμα από το τμήμα Ιατρικής του Πανεπιστημίου Κρήτης σε συνεργασία με το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών στην Αθήνα (1997). Αντικείμενο της Διδακτορικής του Διατριβής ήταν η μεταγραφική ρύθμιση του πρωτο-ογκογονιδίου H-ras1. Κατά τη μεταδιδακτορική του εκπαίδευση, ασχολήθηκε αρχικά με τη μελέτη μονοπατιών ενδοκυτταρικού stress τα οποία επάγονται κατά την επιμόλυνση κυττάρων-ξενιστών με τον ιό HSV-1 και ακολούθως με τη μελέτη των λειτουργιών των πρωτεϊνών Chk1 και Chk2 στα σημεία ελέγχου του κυτταρικού κύκλου σε κύτταρα σπονδυλοζώων.

Από το 1997 έως το 2000 ήταν ερευνητής στο Ινστιτούτο Ιολογίας του Πανεπιστημίου της Γλασκώβης και από το 2000 έως το 2008 στο Beatson Institute for Cancer Research στη Γλασκώβη, Μεγάλη Βρετανία. Το 2008 εκλέχθηκε Επίκουρος Καθηγητής στην Κυτταρική Βιολογία στο Τμήμα Βιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης. To 2015 εκλέχθηκε Αναπληρωτής Καθηγητής και εξακολουθεί να υπηρετεί στη θέση αυτή έως σήμερα.

Τα ευκαρυωτικά κύτταρα έχουν αναπτύξει σύνθετα δίκτυα πρωτεϊνών, γνωστά ως σημεία ελέγχου του κυτταρικού κύκλου (checkpoints), τα οποία ενεργοποιούνται ύστερα από βλάβες στο DNA, σφάλματα στην αντιγραφή του DNA και αλλοιώσεις στο σχηματισμό της μιτωτικής ατράκτου.  Τα ενεργοποιημένα checkpoints προστατεύουν τα κύτταρα από μεταλλάξεις και αστάθεια του γονιδιώματος, διαδικασίες οι οποίες συνδέονται με την καρκινογένεση.  Στόχος της ερευνητικής μας δραστηριότητας είναι η κατανόηση των μηχανισμών ελέγχου του κυτταρικού κύκλου σε κύτταρα ανώτερων ευκαρυωτικών οργανισμών και η εκμετάλλευση των μηχανισμών αυτών για τη βελτιστοποίηση μεθόδων αντικαρκινικής θεραπείας.

• Petsalaki E and Zachos G. DNA damage response proteins regulating mitotic cell division: double agents preserving genome stability. The FEBS Journal 287: 1700-1721, 2020.
  • Petsalaki E and Zachos G. Building bridges between chromosomes: novel insights into the abscission checkpoint. Cellular and Molecular Life Sciences 76: 4291-4307, 2019.
  • Petsalaki E, Dandoulaki M and Zachos G. Chmp4c is required for stable kinetochore-microtubule attachments. Chromosoma 127: 461-473, 2018.
  • Dandoulaki M, Petsalaki E, Sumpton D, Zanivan S and Zachos G. Src activation by Chk1 promotes actin patch formation and prevents chromatin bridge breakage in cytokinesis. Journal of Cell Biology 217: 3071-3089, 2018.
  • Petsalaki E, Dandoulaki M and Zachos G. The ESCRT protein Chmp4c regulates mitotic spindle checkpoint signaling. Journal of Cell Biology 217: 861-876, 2018.
  • Petsalaki E and Zachos G. Clks 1, 2 and 4 prevent chromatin breakage by regulating the Aurora B-dependent abscission checkpoint. Nature Communications 7: e11451, 2016.